Skautský institut v Plzni

Krajina vzniká až s lidmi, tedy s námi. Jak se k tomu postavíme?

Krajina. Slovo, pod kterým často nevíme, co si představit. Co to vlastně je krajina? Krajina vzniká až s člověkem a jeho myšlenkami a popisy. Lidé jsou tedy tvůrci krajiny a tím jsou s ní neodmyslitelně spjati. Člověk svou činností krajinu formuje, přetváří k obrazu svému. Vzniká tak prostor úzce spjatý s námi. My na ní ale často zapomínáme. Vlastně nevíme, co tvoříme.

Je důležité uvědomovat si své místo v krajině, její působení, svůj vztah k ní a sílu svého činu. Chceme společně nalézat způsoby, jak v krajině číst a začít v ní číst…

IMG_9266_upr

Jsme parta lidí z Plzně, které není lhostejné, co se nachází za humny našeho města. Chceme odkrývat tajemství a půvab krajiny. Přinášíme témata a otázky, na které hledáme společně s vámi odpovědi. Nosné téma jde shrnout jako Krajina: Příroda, lidé a jejich činnost.

Cyklus debat, přednášek a workshopů může navštívit opravdu každý. Čím více nás bude, tím krásnější okolí můžeme spoluvytvářet.

Na přípravách a realizacích akcí SI v Plzni se podílejí Martin Kolovský – Marťan, Daniel Bečvář – Adan, Šárka Porvichová – Šťovík, Michal Löfler – Papír a Jakub Adámek.

Jestli máš chuť naše řady rozšířit, budeme jedině rádi a neváhej se nám ozvat!

Všechny aktuální informace najdešna našem facebooku. Na cokoliv se nás můžeš zeptat taky na plzen@skautskyinstitut.cz. Sledovat můžeš také náš youtube kanál. V Plzni existuje též pobočka skautského archivu, která shromažďuje, ukládá a zpřístupňuje dokumenty z celého Plzeňského a částečně i Karlovarského  kraje. V případě zájmu o předání či studium materiálů kontaktujte Davida Kouru – Dodýše na e-mailu expozitura.plz@skautskyinstitut.cz nebo napište na adresu Junák – český skaut, Františkánská 16, Plzeň 301 00.


Program:

Debata: Funkce kroje – 25. ledna, 19:00 Facebook

K čemu jsou kroje dobré? Jakou plní (a mají správně plnit) funkci? A potřebujeme je vůbec?
Určeno pro všechny, kterým není lhostejné, jak bude kroj vypadat v budoucnu a za jakým účelem jej budeme nosit.


 

Je za humny drak? – 5. října, 19:00 Facebook | reportáž na blogu

Představení činnosti a lidí, kteří se kolem SI v Plzni točí. Na odlehčení vystoupí hudební skupina Dáma s hranostajem. Popovídáme si s Ing. Klárou Salzmann, Ph. D., která celý život žije a pracuje v krajině a s krajinou, která je jejím životním posláním, profesí, vášní i koníčkem, o tom, co se nalézá v krajině za humny našeho města.
Ukažte, že i v Plzni jsou aktivní (nejen) skauti a hlavně… dorazte a šiřte to dál! Již 5. 10. v sedm večer.
PS: Nemusíte být skauty, abyste mohli přijít!

Na cestách krajinou – 3. listopadu, 19:00, kavárna Íčko
Facebook

Václav Čubr nám přijde povídat o projektech spolku ENVIC. Zmíní Krajiny památné a Na cestách krajinou… Zazní i to, jak můžeme podporovat regionální farmáře a chovatele, kteří mají nemalý vliv na podobu naší krajiny.

Jam session – 21. listopadu, 19:00 Facebook

Přijď si zahrát!

Městská krajina – 6. prosince, 19:00
Facebook | Youtube

Jak může architekt svými stavbami podpořit krajinný ráz nebo svými realizacemi pomoci lidem vnímat krásu krajiny? To nám představí Kuba Mareš z Ateliéru k světu.

Promítání: Paměť Českého lesa – 11. ledna, 19:00
Facebook

Přijďte se podívat na dokument o zaniklých obcích v krajině Českého lesa, o lidech, kteří v nich žili a dodnes se tam vrací. Následovat bude diskuze s režisérem Miroslavem Antonem.