Matouš Vinš: Digitální nomádství pro mě znamená koncentrovanou svobodu

admin April 29, 2017

Už jste slyšeli o digitálním nomádství? Pokud vás láká práce na dálku, spojení zaměstnání s cestováním, pak byste o něm měli vědět. Protože dream job nemusíte nutně hledat jen v kancelářích v Česku.

Kdo je digitální nomád, a kdo není

V druhé polovině března zavítal do Skautského institutu na Staromáku Matouš Vinš. Bloger, autor knihy Travel Bible a fotograf, který se momentálně živí tvorbou FB marketingu. Nedělá toho málo. Ale co ho očividně baví nejvíce, je cestování. A tak se před několika lety, po dokončení střední školy, rozhodl zkusit alternativu, která mnohé z nás ani nenapadne – spojit práci s cestováním tak, aby si na cestování vydělával přímo na svých cestách.

Začal tedy pracovat na dálku. Neživí se prací pro tamější komunitu, ale prostřednictvím internetu plní zakázky pro klienty z celého světa. Není jediný, kdo se do něčeho podobného pustil, na světě existuje již celá komunita digitálních nomádů. A co víc, věděli jste, že Praha je jednou z jejich nejoblíbenějších destinací?

„Kdo na pláži řeší pracovní emaily, není digitální nomád, ale zoufalec.“

Do Skautského institutu přišel se svou přednáškou nazvanou „Cestuj a pracuj na dálku“. A hned na začátku své prezentace se pozastavil nad tím, kdo vůbec digitálním nomádem je, a kdo není. Přestože pod spojením slov práce a cestování může člověka napadnout mnohé, ne vše se tak ale dá označit. Jedná se o lidi, kteří se po delší dobu přesouvají z místa na místo (lidově „nomádí“) a pracují na dálku prostřednictvím internetu. Nepatří sem tedy třídenní pracovní cesta na Slovensko, ani to, že během své dovolené odepisujete šéfovi na maily z pláže v jihovýchodní Asii. „Ten, kdo na pláži řeší pracovní emaily, není digitální nomád, ale zoufalec,“ se smíchem shrnul Matouš svoji myšlenku. I když nutno podotknout, že takové krátkodobější několikadenní vyjíždění do zahraničí s notebookem s účelem odtamtud pracovat na dálku může být na digitální nomádství dobrou přípravkou. Matouš sám sebe označuje jako „location independent professional“.

„Digitální nomádství přináší svobodu – tu prostorovou.“

Matoušův pohled na svět zásadně změnila knížka Čtyřhodinový pracovní týden od Timothyho Ferrisse. Prý se mu zezačátku zdál takový životní styl bláznivý, dnes ale žije on sám dost podobně. Jednoho krásného dne si koupil letenku na Srí Lanku, odkud pracoval, a zároveň ji i důkladně procestoval. Od té doby už navštívil například Austrálii, Portugalsko, Vietnam, Thajsko a další země. Na cestu a na žití si vydělává různými činnostmi, převážně ale facebookovým marketingem.

Profesní záběr digitálních nomádů se ani zdaleka nevztahuje jen na sociální sítě. Vyhrává mezi nimi IT oblast, programování, tvorba webů. Potkat se v nějaké z tropických zemích můžete ale podobně i s grafikem, designerem nebo překladatelem, a dokonce by vás nemělo překvapit ani setkání s účetním, architektem nebo stavebním inženýrem. Takže teď výmluvy stranou – na digitální nomádství se dá napasovat daleko více zaměření, než byste zprvu očekávali. Nemám pravdu?

Prací na dálku je vlastně ve své podstatě i home office. Ačkoliv pro některé zaměstnance je pojem home office jen krycí název pro volný den mimo kancelář, tento fenomén nabývá momentálně na své oblíbenosti. Matouš se v institutu na Staromáku podělil o statistická data, která ukazují, že kolem 40 % Američanů pracuje minimálně jeden den v týdnu z domova. Souvisí to s tím, že lidi už nebaví trávit osm hodin denně v open space kancelářích. Zjišťují také, že doma během pár hodin klidu jsou schopni zvládnout stejné množství práce jako za celý den v kanceláři. Důležitým faktorem v této věci je ale i to, že nájemné v centru velkých měst se zdražuje. A zaměstnanci už proto nechtějí dennodenně platit za dopravu a trávit svůj drahocenný čas přesouváním se z jednoho místa na druhé. Nepřemýšleli jste někdy o home office také?

„Mezi digitálními nomády vyhrává IT oblast, programování, tvorba webů. Potkat se v nějaké z tropických zemích můžete ale i s grafikem, designerem nebo překladatelem.“

Jak začít?

Předtím, než si sbalíte kufry nebo krosnu, si rozmyslete odpovědi na pár otázek. Jelikož, jak Matouš během své přednášky zmínil, odjet pracovat na dálku bez práce, kterou byste na dálku opravdu vykonávat mohli, se nevyplácí. Co děláte tady v Česku? Můžete to dělat na dálku? Případně co jiného ještě umíte? A můžete to dělat na dálku?

Najít něco, co vás bude schopné uživit, může být pro někoho nejjednodušší částí celého přípravného procesu, pro někoho tou nejtěžší. Pokud však tento krok úspěšně zvládnete, cesta například do jihovýchodní Asie, oblasti digitálním nomádům zaslíbené, vám bude zase o něco bližší. Tak si připravte laptop, dostatečnou znalost angličtiny, opalovací krém, trochu odvahy a vyražte. Některý z thajských coworkingových prostorů či kaváren bude vašemu dream jobu možná vyhovovat lépe než klasická pražská kancelář.

Markéta Popelářová